Terapia uzależnień behawioralnych

Leczenie uzależnień behawioralnych

Nałogi związane z uporczywym wykonywaniem jakiejś czynności istniały od zawsze, ale wraz z rozwojem techniki ich grupa znacznie się powiększa. Liczba osób cierpiących na uzależnienia behawioralne rośnie w takim tempie, że stają się one poważnym problemem społecznym. Ich objawy nie pozwalają choremu normalnie funkcjonować, bez leczenia traci on kontrolę nad swoim życiem. Niezależnie od rodzaju zaburzenia czy bodźca, który je wywołuje, powinien zgłosić się na terapię do ośrodka. Obserwujesz u siebie lub bliskiego niepokojące symptomy? Zwróć się o pomoc!

Leczenie uzależnień behawioralnych zdjęcie podglądowe z Panią na zakupach

Kiedy terapia uzależnień behawioralnych to dobry pomysł?

Podjęcie decyzji o leczeniu jest trudne z kilku powodów. Przyczyną zwlekania ze zgłoszeniem się do ośrodka jest przede wszystkim zaprzeczanie. To główny objaw zaburzenia, który można obserwować zarówno u samego chorego, jak i jego otoczenia. Warto śledzić zachowanie bliskich, aby w porę dostrzec zagrożenie. Terapia uzależnień behawioralnych pomoże pacjentowi powrócić do normalnego życia. Nauczy go, jak radzić sobie z różnymi rodzajami stresorów bez sięgania po używkę. Przekazuje narzędzia ułatwiające funkcjonowanie w środowisku, w którym jest bodziec wywołujący nałóg.

 

Terapia uzależnień behawioralnych – jakie uzależnienia leczymy?

Uzależnienia behawioralne, czyli uzależnienia od zachowań to stosunkowo nowe uzależnienia. Z uzależnieniem behawioralnym mamy do czynienia, kiedy pojawiają się objawy związane z zachowaniem. Do podstawowych problemów uzależnień behawioralnych, leczonych w naszym ośrodku zaliczamy:

leczenie uzależnienia od hazardu

leczenie uzależnienia od telefonu i Internetu

leczenie uzależnienia od komputera i gier

leczenie seksoholizmu

leczenie zakupoholizmu

Uzależnienia behawioralne – definicja, przyczyny, objawy

Mówi się o tym, że szczególnie zagrożone są osoby, które mają niższy poziom aktywności układu nagrody oraz ludzie z poważnymi deficytami niektórych umiejętności życiowych. Osoby uzależnione, to często osoby, które wbrew stwarzanym pozorom są nieszczęśliwe i samotne.

Powody rozwoju tego typu zaburzeń są dość trudne do określenia. Przyczyna może leżeć w kilku czynnikach jednocześnie. Poszczególne rodzaje uzależnień behawioralnych różnią się między sobą głównie bodźcem, ale mają podobne objawy. Zmuszają one chorego do ciągłego myślenia o nich, a wraz z postępem choroby do wykonywania (gry, zakupów, mycia rąk, uprawiania seksu etc.). Do ośrodków specjalizujących się w leczeniu takich osób trafiają pacjenci podatni na konsumpcyjny styl życia oraz wzorce kształtowane przez media. Terapię prowadzi się też u ludzi o małej odporności na stres.

Leczenie uzależnień behawioralnych Pani przy komputerze

Współcześnie nie tylko dzieci czy młodzież jest narażona na negatywny wpływ mediów społecznościowych, które kreują zafałszowany obraz rzeczywistości. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne, objawy mogą mieć źródło w chęci uzyskania akceptacji otoczenia. Pragnienie przynależności do grupy sprawia, że chorzy podejmują różne rodzaje ryzykownych zachowań. Mogą naśladować swoich idoli, nie widząc, że ci pokazują fanom tylko wycinek swojego życia. Ponadto na terapię w ośrodku kieruje się pacjentów niedojrzałych emocjonalnie oraz pochodzących z rodzin niewydolnych wychowawczo. Leczenie to też rozwiązanie dla ludzi, którzy czują presję ze strony mediów i pod jej wpływem przejawiają określone zachowania.

Jak wygląda leczenie uzależnień behawioralnych?

Aby można było uznać pacjenta za człowieka z uzależnieniem behawioralnym, należy przeprowadzić konsultację z psychologiem. Niekiedy konieczne będzie spotkanie z psychiatrą. Leczenie tego rodzaju zaburzenia nie należy do prostych m.in. przez brak możliwości całkowitej izolacji chorego od źródła problemu. Można go od niego odciąć w trakcie terapii w ośrodku, niemniej po powrocie do domu np. odzyska kontakt ze smartfonem czy będzie musiał chodzić na zakupy. Sesje w takich przypadkach mają za zadanie minimalizować ryzyko nawrotu objawów.

Leczenie uzależnień behawioralnych zdjęcie z tabletem

Kompleksowe leczenie uzależnień behawioralnych polega m.in. na współpracy ze specjalistą od takich schorzeń. W zależności od rodzaju zaburzenia, jego stopnia itp. terapeuta dopasowuje metody. Proces terapii może się zmieniać podczas pobytu pacjenta w ośrodku. Będzie uzależniony od specyficznych potrzeb uczestnika, jego cech osobowościowych, postępów – lub chwilowego pogorszenia samopoczucia, w tym nasilenia objawów. W odróżnieniu od nałogów takich jak narkomania czy alkoholizm u chorych nie stosuje się detoksu czy farmakoterapii. Podstawą są indywidualne bądź grupowe sesje psychoterapii.

Gdzie znaleźć ośrodek leczenia uzależnień behawioralnych?

Osoby, które z powodu zaburzenia nie mogą się uczyć, pracować czy wykonywać innych obowiązków, potrzebują profesjonalnego wsparcia. Pomocą w takich przypadkach służy specjalny ośrodek leczenia uzależnień behawioralnych. Osada Empatia to takie właśnie miejsce. Prowadzimy terapię ludzi z objawami hazardu, zakupoholizmu, nadmiernego korzystania z sieci etc. Spotkania odbywają się w komfortowych warunkach.

Dobieramy leczenie pod względem rodzaju problemu, zaawansowania, wieku uczestnika sesji oraz pozostałych parametrów. Zgłoś się do nas, a opiekę nad Tobą roztoczy wykwalifikowany zespół.